Polski Komitet Narodowy
Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków

ICOMOS-POLSKA

 • Zamek Królewski w Warszawie
  Zamek Królewski w Warszawie
 • Łazienki Królewskie w Warszawie
  Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Zamek Królewski na Wawelu, Kraków
  Zamek Królewski na Wawelu, Kraków
 • Toruń
  Toruń
 • Zamość
  Zamość
 • Muzeum Żup Krakowskich, Wieliczka
  Muzeum Żup Krakowskich, Wieliczka
 • Malbork
  Malbork

Petzet fot. 2 1

 

Prof. Michael Petzet był jednym z najwybitniejszych europejskich konserwatorów zabytków i znakomitym historykiem sztuki, bardzo zasłużonym dla ochrony zabytków w Bawarii, Niemczech i na świecie. Przez 25 lat pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków Bawarii, był przez 3kadencje prezesem międzynarodowego ICOMOS, autorem wybitnych studiów z zakresu historii sztuki, zwłaszcza dotyczących historyzmu XIX w. oraz teorii i metodologii konserwatorstwa. Miał duże zasługi dla szerzenia teorii konserwatorskiej w Azji. Był autorem podstawowej dla ochrony zabytków pracy „International Principles of Preservation”. Przez wiele lat współdziałał z polskimi środowiskami konserwatorskimi m.in. wspierał nasze wnioski o wpis na listę dziedzictwa światowego Zamościa, Torunia i Malborka. Pochodził z rodziny ewangelickiej (jego ojciec był pastorem represjonowanym przez reżim hitlerowski).

Nagroda im. J. Zachwatowicza, przyznana mu w 70. rocznicę II wojny światowej, w 2009 r., była nie tylko wyrazem uznania  dla wybitnego konserwatora, zasłużonego dla Polski, lecz także miała  znaczenie symboliczne.

Łączymy się w bólu z rodziną profesora Michaela Petzet’a, społecznością Niemieckiego Narodowego Komitetu ICOMOS i całym środowiskiem konserwatorskim.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31